12 lipiec 2023

Czarnków: miejsce, które zaskoczy Cię swoim urokiem

zdjęcie: Czarnków: miejsce, które zaskoczy Cię swoim urokiem / JDavid/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
JDavid/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Czarnków - malownicze miasteczko w sercu Polski, które kryje w sobie nieodkryte skarby i fascynującą historię.

Tego szukamy w Czarnkowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Czarnków, Czarnków praca, Czarnków, BS Czarnków, LO Czarnków.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Czarnkowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz być na bieżąco z aktualnościami (w tym prognozą pogody).

Pierwsze wzmianki o Czarnkowie sięgają roku 1025, choć już w odległych czasach przedhistorycznych istniała tu osada. Później, w okresie tworzenia się państwa feudalnego w Polsce, ważne były grody obronne, z których niektóre, takie jak gród piastowski w Czarnkowie, odgrywały szczególną rolę. W 1107 r. gród został zdobyty przez Bolesława Krzywoustego, a w 1192 r. Mieszko Stary darował zamek czarnkowski Dzierżykrajowi Nałęczowi, co dało początek rodzinie Czarnkowskich.

Od XIII wieku Czarnków był kasztelanią, a w 1397 r. otrzymał prawa miejskie. Rodzina Czarnkowskich sprawowała rządy w mieście aż do 1727 r. W średniowieczu odbywały się tu pograniczne jarmarki, a w 1919 r. miasto było miejscem walk powstańców wielkopolskich. Czarnków jest również znanym jako miejsce urodzenia Janka z Czarnkowa, polskiego kronikarza z XIV wieku.
Czarnków to jedno z niewielu miejscowości wspomnianych w kronice Galla Anonima. W tym okresie formowania się państwa feudalnego na ziemiach polskich, grody kasztelańskie odgrywały kluczową rolę, a ustanowienie kasztelanii w Czarnkowie jako lokalnego ośrodka zarządzania przyczyniło się do rozwoju osadnictwa w tym regionie.
Miasto znajdowało się na ważnej przeprawie przez rzekę Notec i bagna jej doliny. Krzyżowały się tu również dwa istotne szlaki komunikacyjne. Pierwszy z nich, biegnący od Poznania do Kołobrzegu, był częścią starożytnych szlaków bursztynowych. Drugi szlak wiódł z wschodu na zachód w kierunku Szczecina.
Lokalizacja Czarnkowa jako miasta została dobrze przemyślana. Jego sercem był Rynek, obecnie znany jako Plac Wolności. Duży nacisk kładziono na rozwój handlu i rzemiosła oraz na przyciąganie kupców i rzemieślników.
Pod koniec XIII i na początku XIV wieku Czarnków charakteryzował się zwartą drewnianą zabudową. Domki były zbudowane według precyzyjnie wyznaczonego planu, który do dziś jest czytelny. Miasto wyrosło w pobliżu grodu, w okolicach dzisiejszego browaru, który był strategicznym miejscem obronnym. Plac Wolności, czyli Rynek, miał kształt prostokąta, z którego wychodziły pod kątem prostym główne ulice miejskie. Najstarszą z nich była ulica Rybaki, wraz z ulicą Zamkową, pełniące rolę średniowiecznych dróg grobli, prowadzących do grodu i do istniejącego w pobliżu przeprawy przez Notec. Pozostałe trakty, takie jak ulica Kościuszki, krzyżowały się z nimi, tworząc sieć prostopadłych uliczek bocznych. Cała zabudowa, najczęściej w kształcie owalnym, otaczała Rynek i ulicę Okrężną, czyli ulicę Kościelną.
Niestety, drewniana zabudowa średniowiecznego Czarnkowa była narażona na pożary. Dlatego też ulice wokół Rynku miały kształt owalny, spełniając jednocześnie rolę dróg przeciwpożarowych. Na parcelach budowlanych, które miały kształt wydłużonego prostokąta i przylegały do ulicy lub Rynku, właściciele wznosili swoje domy, a tylne części działek były przeznaczone na magazyny i budynki gospodarcze.
Obecna zabudowa na pierzei Placu Wolności, czyli Rynku, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Czarnków, z liczbą mieszkańców około 11 tysięcy, leży na malowniczym skraju Puszczy Noteckiej, na północno-zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego. Stanowi lokalne centrum, w którym skupiają się kluczowe urzędy i instytucje o zasięgu lokalnym i subregionalnym, takie jak Urząd Miasta, Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe, szpital, banki i inne. Miasto ma istotne znaczenie jako ośrodek przemysłowy, turystyczny i kulturalny regionu, mimo swojej względnie niewielkiej wielkości. Głównym źródłem dochodów mieszkańców jest praca w lokalnych firmach, usługach, edukacji i różnych dziedzinach administracji. W porównaniu z innymi miastami, Czarnków wypada stosunkowo dobrze również pod względem liczby podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców oraz dochodów własnych gminy na 1 mieszkańca.

Czarnków to praktycznie w pełni zmodernizowane miasto, posiadające sieć wodociągową i kanalizacyjną, oczyszczalnię ścieków oraz kompostownię do przetwarzania osadów. Jest również zaopatrzone w sieć gazową niskiego i średniego ciśnienia. W okolicy miasta znajdują się złoża wód geotermalnych o temperaturze około 95 stopni Celsjusza, które miasto planuje wykorzystywać do celów grzewczych i technologicznych.

Czarnków jest aktywnym członkiem różnych stowarzyszeń i organizacji, takich jak Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, Związek Miast i Gmin Nadnoteckich oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów działa na rzecz integracji różnych szczebli samorządu, tworząc forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój regionu Wielkopolski. WOKiSS oferuje programy edukacyjne związane z samorządem, doradztwo prawne i informacje na temat Unii Europejskiej. Natomiast celem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich jest przywrócenie rzece Noteć jej naturalnych, turystycznych i gospodarczych walorów.