ZUS przyjazny dla osób z niepełnosprawnością

zdjęcie: ZUS przyjazny dla osób z niepełnosprawnością / pixabay/4027745
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje szereg działań, aby zapewnić jak najlepsze warunki obsługi swoim niepełnosprawnym klientom. Promuje także zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Obecnie zatrudnia 1761 osób z orzeczoną niepełnosprawnością.
W placówkach ZUS likwidowane są bariery budowlane i komunikacyjne, a w większości z nich niepełnosprawni mają pełny dostęp do sali obsługi klientów. Wejścia do obiektów usytuowane są na poziomie chodnika albo można  skorzystać  z windy, pochylni lub platformy schodowej. Same sale lokalizowane są na parterach, a w ich pobliżu znajdują się  przystosowane pomieszczenia sanitarne.

We wszystkich placówkach działa przyjazny osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. system kierowania ruchem, wyposażony w funkcję wizualno-fonicznego przywoływania klientów do poszczególnych stanowisk obsługi.

W każdej placówce jest pracownik, który potrafi posługiwać się językiem migowym. Część spraw jest jednak na tyle skomplikowana, że wymaga dużo większych umiejętności komunikacyjnych w języku migowym. Dlatego we wszystkich oddziałach wprowadzono usługę wideotłumaczenia rozmów  w języku migowym. Jeżeli podczas obsługi klienta z dysfunkcja narządu słuchu jest potrzebna pomoc tłumacza, wtedy rozmowę przejmie pracownik, który biegle włada językiem migowym i będzie ją prowadził w trybie wideokonferencji.

Przez e-urząd jakim jest PUE ZUS można bez wychodzenia z domu załatwić większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, np. sprawdzić stan swojego konta, przyznane świadczenia i termin ich płatności. PUE ZUS pozwala też na złożenie i odebranie dokumentów oraz rozliczenie składek. Korzystając z PUE ZUS można umówić się na wizytę w ZUS bez konieczności oczekiwania w kolejce

Osoby z niepełnosprawnością mogą bez przeszkód korzystać z samoobsługowych urządzeń informacyjnych tak zwanych urzędomatów lub zusomatów. Są one wyposażone w dodatkowy monitor dotykowy na wysokości wzroku osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, klawiaturę QWERTY z oznaczeniem w języku Braille'a oraz funkcjonalności odczytu tekstu z ekranu na głos. Pętla indukcyjna generuje pole elektromagnetyczne odbierane przez większość aparatów słuchowych. Możliwa jest zmiana poziomu dźwięków w słuchawce urzędomatu. Osoby słabo widzące i daltoniści, dzięki wdrożeniu dobrego kontrastu grafiki oraz odpowiedniej kombinacji kolorów również nie mają trudności z obsługą urządzenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi także aktywną promocję zatrudniania osób          z niepełnosprawnościami. Obecnie 3,7 proc. pracowników ZUS to osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, jeszcze w 2011 r. stanowiły one 2,2 proc. W planach jest  osiągnięcie pułapu     6 proc. Praca w ZUS to tylko kapitał ekonomiczny taki jak  wynagrodzenia i składki, ale także zawodowy, społeczny i emocjonalny.

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. liczba osób niepełnosprawnością w Polsce wynosiła 4,7 mln, czyli 12,2% ludności kraju. Prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności posiadało w 2011 r. przeszło 3,1 mln osób.