19 kwiecień 2021

Bezpieczny motocyklista

Sezon motocyklowy już wystartował, dlatego przypominamy kilka rad, nie tylko przydatnych motocyklistom, ale i innym użytkownikom dróg. Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo!
REKLAMA

Zarówno miłośnicy jednośladów, jak i kierowcy samochodów powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku na drodze. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość, a w przypadku motocyklistów udział w wypadku drogowym kończy się często tragicznie.

Widząc przed sobą motocykl, czy rower, warto zachować od niego nieco większy dystans niż w przypadku, gdyby poprzedzało nas auto. Zanim wykonamy manewr skrętu, czy zmiany pasa ruchu upewnijmy się, że nie jesteśmy wyprzedzani przez motocyklistę.

Kierujący jednośladami powinni przygotować swoje „maszyny” do sezonu. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na oświetlenie pojazdu i działanie hamulców. Ważny jest też ubiór, który pozwoli innym zobaczyć ich z daleka i we właściwym czasie wykonać bezpieczny manewr. Motorowerzyści i motocykliści oraz osoby przewożone takimi pojazdami mają obowiązek używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny, założyć na siebie elementy odblaskowe, takie wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że szybciej kierujący motocyklem zostanie zauważony na drodze.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa, wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców.

Motocyklisto, uważaj na pieszych i rowerzystów! Pieszych należy przepuszczać na przejściu dla pieszych, bezpiecznie ich wyprzedzać, jeśli poruszają się poboczem.

Karolina Górzna-Kustra

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Czarnkowie