21 luty 2020

Akcja informacyjno-edukacyjna ,,Młodość wolna od uzależnień”

fot. KPP Czarnków
Wczoraj policjanci wraz z przedstawicielką Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance, przeprowadzili wspólne działania pod hasłem ,,Młodość wolna od uzależnień”. Głównym ich celem było zwrócenie uwagi sprzedawców oraz klientów sklepów z napojami alkoholowymi, że sprzedaż alkoholu osobom do lat 18 jest zabroniona.
Koronawirus
wielkopolskie
327
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Podczas działań organizatorzy przypominali sprzedawcom, że mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości od osoby chcącej zakupić napój alkoholowy, ponieważ sprzedaż alkoholu niepełnoletnim to przestępstwo, za które przewidziane są surowe sankcje, włącznie z utratą koncesji. Policjanci przestrzegali, by dokładnie sprawdzać datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, bowiem od kilkunastu lat dowody osobiste wydawane są również osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności. Zwracali uwagę na fakt, iż osoby małoletnie chwytają się różnych kruczków, aby zdobyć alkohol. W sklepach udają dorosłych poprzez poważny ubiór lub makijaż. Często tłumaczą, że zapomnieli dowodu osobistego lub przyniosą go za chwilę.

W trakcie rozmów z właścicielami i personelem punktów sprzedaży, funkcjonariusze wręczali plakaty i ulotki informacyjne, sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance. Wczorajsze działania były też znakomitą okazją, aby przypomnieć o szkodliwości innych używek, w szczególności narkotyków i dopalaczy w związku z realizowaną przez policjantów kampanią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą ,,Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Z relacji mundurowych biorących udział w działaniach wynika, że sprzedawcy bardzo chętnie przyjmowali przekazywane im materiały i potwierdzali ich przydatność w codziennej pracy. Niektórzy otwarcie przyznawali, że mają problem w egzekwowaniu dokumentu tożsamości od młodych ludzi.

Pamiętajmy, że duże znaczenie w przeciwdziałaniu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim ma właściwa postawa i reakcja świadków takich zdarzeń.

Karolina Górzna-Kustra

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
327
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Czarnkowie