30 lipiec 2023

O kawałku słodkiej radości na talerzu

pexels/4040691
30 lipca to szczególne święto dla miłośników słodkości i sera. Mowa o Międzynarodowym Dniu Sernika, który jest uznawany za jedno z najbardziej popularnych ciast na świecie. Ale czy wiesz, że istnieje wiele fascynujących faktów związanych z tym wyjątkowym wypiekiem?

Historia króla wypieków

Sernik ma długą historię sięgającą czasów starożytnych, o czym informują pierwsze zachowane wzmianki. Grecki filozof Agimus opisał ten wypiek w swoich notatkach, podkreślając jego wyjątkowy charakter jako rarytas, którym częstowano przede wszystkim zwycięzców olimpiady. Sernik w tamtych czasach cieszył się popularnością nie tylko wśród Greków, ale także Rzymian.
W miarę rozprzestrzeniania się kultury rzymskiej, popularność sernika rosła w Europie, a każdy region tworzył swoją własną wersję tego ciasta. Istniały różnice w zależności od użytego sera - można było znaleźć wersje z ricotty, fetą czy popularnym białym twarogiem.
W Polsce sernik zyskał popularność dzięki Janowi III Sobieskiemu, który poznał go podczas swojego pobytu w Wiedniu. Wówczas przyjęliśmy tzw. sernik wiedeński. Później, w Krakowie, powstała polska odmiana sernika, charakteryzująca się charakterystyczną polewą przypominającą kratkę.

Odkryj kilka niezwykłych odmian serników, które cię zachwycą!

Sernik jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym ciastem na świecie. Przygotowanie tego pysznego wypieku wydaje się być proste, a potrzebne składniki często są łatwo dostępne. Niemniej jednak, osiągnięcie doskonałego smaku i odpowiedniej konsystencji sernika może być zadaniem wymagającym, gdzie diabeł tkwi w szczegółach. Wysoka jakość składników odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu idealnego smaku tego wypieku.
Na szczęście istnieje wiele różnych odmian sernika, dzięki czemu każdy może znaleźć przepis odpowiedni dla swoich umiejętności i dostępności składników. W razie potrzeby, zawsze można skorzystać z wizyty w dobrej cukierni, która oferuje wyśmienite serniki na miarę naszych oczekiwań.

Sernik polski
Jeden z najbardziej tradycyjnych i charakterystycznych polskich specjałów to sernik krakowski. Przygotowuje się go zazwyczaj z dwukrotnie mielonego twarogu, który ma wysoką zawartość tłuszczu i niską zawartość serwatki. Sernik jest pieczony na kruchym spodzie, często z dodatkiem rodzynek, w formie prostokątnej. Jego wierzch zdobi charakterystyczny wzór kratki wykonany z ciasta, a całość jest polana lukrem cytrynowym.

Sernik królewski
W rankingu najbardziej znakomitych słodkości opartych na twarogu nie może zabraknąć wariantu prosto od naszych zachodnich sąsiadów. Sernik królewski, wywodzący się z Niemiec, wyróżnia się czekoladowym spodem oraz kruszonką o tym samym smaku. To między nimi zapiekana jest serowa masa.

Sernik nowojorski
Odmiana nowojorska charakteryzuje się wyjątkowo gładką i kremową konsystencją. Jego kremowy smak i biały kolor zawdzięcza masie twarogowej, która oparta jest na serku typu Philadelphia. To pyszne ciasto przygotowuje się na spodzie z pokruszonych ciastek zmieszanych z masłem i piecze w kąpieli wodnej. Sernik w nowojorskich cukierniach zazwyczaj jest pozbawiony dodatków, takich jak bakalie czy owoce. Jednak często podaje się go z sosem truskawkowym, co nadaje mu dodatkowego smaku i uroku.

Sernik wiedeński
Wiedeńska receptura umożliwia przygotowanie puszystego i jednocześnie wilgotnego ciasta. W przepisie znajdziemy dużą ilość jajek i tłustego twarogu, a także rodzynki lub kandyzowaną skórkę. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest brak spodu. Wiedeński specjał zachwyca swoim smakiem i świetnie sprawdza się na różnych przyjęciach.

Jaki twaróg wybrać?

Oczywiście, wybór odpowiedniego twarogu to kluczowy element przy przygotowywaniu sernika. Istnieją dwie podstawowe zasady, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, ważna jest wysoka zawartość tłuszczu i jednocześnie niska zawartość serwatki w wybranym twarogu. Dlatego najlepiej jest sięgać po tłusty lub półtłusty twaróg, a przed użyciem warto usunąć nadmiar serwatki. Obecnie w sklepach łatwo dostępne są gotowe masy sernikowe, jednak nic nie zastąpi prawdziwego, naturalnego wiejskiego twarogu, który można nabyć prosto od gospodarza. To właśnie taki twaróg wzbogaci smak i konsystencję sernika, nadając mu niepowtarzalny charakter.