Próba przekroczenia granicy miała miejsce na odcinku granicy chronionym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. SG podała na platformie X, że zatrzymano trzech Syryjczyków, a jedna osoba na widok polskich patroli zawróciła na Białoruś.
Łącznie dotychczas w styczniu były 63 próby nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej - wynika z danych Straży Granicznej. Coraz częściej - w porównaniu do innych miesięcy - zdarzają się w styczniu dni, gdy takie próby nie są odnotowywane. W grudniu 2023 r. było 450 takich prób i był to znaczny spadek w porównaniu np. do listopada, kiedy takich prób było 1,5 tys. czy października (ok. 2 tys.). W całym 2023 r. było 26 tys. prób przekroczenia granicy z Białorusią wbrew przepisom. Presja migracyjna na tę granicę trwa od sierpnia 2021 r.
Na 186 km granicy z Białorusią powstała w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na Bugu, wzdłuż granicy z Białorusią w woj. lubelskim. Inwestycja pochłonie 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim. Prace miałyby ruszyć w 2024 r. SG informowała wcześniej, że jest w trakcie zabezpieczenia pieniędzy z UE na tę inwestycję. (PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ par/