5 czerwiec 2023

Chrońmy dzisiaj, aby cieszyć się jutrem

zdjęcie: Chrońmy dzisiaj, aby cieszyć się jutrem / pixabay/7788809
Ważne jest, aby idea ochrony środowiska nie ograniczała się jedynie do jednego dnia w roku, jak obchodzony Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który przypada na 5 czerwca. Powinna ona towarzyszyć nam przez cały rok
Większość populacji globu zamieszkuje tereny miejskie. Koncentracja ludności w miastach to długotrwały trend demograficzny, który stale się umacnia. Współcześnie, życie w środowisku miejskim staje się naszą dominującą rzeczywistością, dlatego warto zastanowić się nad ochroną i pielęgnowaniem zieleni, która jest nam najbliższa. Każdy mały skwer, łąka, park, ogródki działkowe, a zwłaszcza fragmenty naturalnych lasów w mieście mają niezwykłą wartość. Niestety, presja urbanizacyjna skutecznie wypiera zielone obszary, które często są traktowane z niedostateczną uwagą.

Historia Światowego Dnia Ochrony Środowiska

Dynamiczny rozwój miast, wzrost populacji oraz postęp przemysłowy przyczyniły się do znaczących zmian w środowisku naturalnym. Szkodliwa działalność człowieka szybko stała się widoczna, a poważnym sygnałem w kierunku ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko był Raport Sekretarza ONZ U Thanta z 26 maja 1969 roku, zatytułowany "Człowiek i jego środowisko". Ten raport ujawnił niebezpieczeństwo ignorowania konsekwencji naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Ogólne Zgromadzenie ONZ podczas pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska, która odbyła się 5 czerwca 1972 roku w Sztokholmie pod hasłem "Tylko jedna Ziemia". Głównym celem tej konferencji było zwrócenie uwagi na problem długoterminowego przetrwania ludzkości i zapewnienie dogodnych warunków do życia. Wówczas podkreślono również znaczenie międzynarodowej współpracy wobec transgranicznego charakteru niektórych form zanieczyszczenia.

Podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego warto zastanowić się, co możemy zrobić dla Ziemi, a także zachęcać do tego dzieci, znajomych i przyjaciół. Jest to doskonała okazja, aby spojrzeć wokół siebie i dostrzec piękno naszego świata oraz zrozumieć, ile możemy zdziałać w naszym otoczeniu. Wystarczy wybrać się na spacer i posprzątać okolicę, zasadzić drzewo lub podróżować do pracy rowerem. Możemy również podejść oszczędniej do gospodarowania wodą i energią we własnym domu.